Maďarsko - lázně

Zalakaros - Zalakaros patří k nejmladším a nejmodernějším maďarským lázním. Termální voda vyvěrající o teplotě 96°C byla objevena teprve v roce 1962 při provádění naftových vrtů. Tato léčivá voda s vysokým obsahem chloridu sodného, uhlovodíku, jódu, brómu a síry je velmi účinná při léčbě revmatických onemocnění, chronických zánětů kloubů a gynekologických onemocnění. Lázeňský areál je složen z téměř 4.700 m2 vodní plochy ve formě bazénů s léčivou, termální vodou o teplotě 32° - 36°C. Z toho 1 000 m2 je zastřešeno. Krytá část lázní s léčebnými službami a bazény jsou otevřeny po celý rok. Zastřešené zážitkové koupele wellness byly otevřeny roku 1999 jako první svého druhu v zemi.

Bükfürdö – Kariéra lázní Bükfürdö (Bukové lázně) začala před 25 lety, kdy hledači ropy, pracující v této oblasti, byli oďměněni za svou práci 60 metrů vysokým sloupem vody. Jednalo se o 58°C teplou léčivou vodu.

Více informací o lázních Bükfürdö...

Hevíz – Město Hevíz leží v jihozápadním cípu Balatonu, 6 kilometrů od městečka Keszthely. V tomto místě se nachází druhé největší jezero s termální vodou na světě, s hladinou pokrytou lekníny, která má plochu 47 500 m2. U kráteru dosahuje jezero hloubky 36,5 metru. Každou vteřinu vyráží na povrch 420 litrů vody bohaté na síru, fosfor a minerální látky, proto je v příjemném mikroklimatu údolí koupání možné i v zimních měsících. Voda tryskající z kráteru udržuje vodní hmotu jezera v neustálém pomalém pohybu. Území kolem tohoto přírodního jezera byla již ve 13. století obývána lidovými osadníky, kteří omývali a „bičovali" svou kůži ve vodách jezera. První lázně byly lázeňské domy vystavěné na vorech. Od dubna do října na jezeře kvete egyptský lotos. Z okolních zajímavostí je možné shlédnout zámeček Festetic v Keszthely, zříceniny hradů Tátice a Szigiigetu, Balaton.

Klasifikace vody: Zásaditá vodičito-karbonátová sirná léčivá voda. Její teplota je v létě 33° - 34°C a v zimě 16° - 28°C. Bahno z jezerního dna je vhodné zejména k léčení potíží pohybového ústrojí, revmatických zánětů a kloubových onemocnění. Bahno obsahuje velké množství síry a radia, jód a estrogen. Termální jezero, okolní lesy vytvářejí zvláštní jedinečné mikroklima.

Indikace: Chronické degenerativní choroby kostí a kloubů, chronické záněty pohybového ústrojí, onemocnění chrupavčitých destiček kloubních, poúrazová rehabilitace, svalový revmatismus, vadné držení těla (např. scoliosis).

Hajdúszoboszló

Hajduszoboszló – město leží v maďarské pustě Hortobágy nedaleko od druhého největšího města Maďarska Debrecenu. Jedná se o nejpopulárnější rekreační místo Velké nížiny.

Více informací o lázních Hajdúszoboszló...

Tapolca

Miscolc-Tapolca - Jedinečná přitažlivost těchto lázní je dána tím, že v témže místě jsou termální koupele, jezero a koupele v jeskyni. Podzemní jezero Várhegy je zásobováno mírně teplými prameny, které jsou nasyceny plynem. Podle lékařského výzkumu má vzduch v jeskyni mimořádně příznivý vliv na katarové dýchací potíže. Jako koupelová kúra se doporučuje při chorobách vegetativního nervového systému, při neurotických potížích spojených s funkcí srdce, při vysokém krevním tlaku a při neurotických žaludečních potížích a vyčerpání. Voda je vápenito-hydrogenuhličitanového typu. Miskolc-Tapolca je obklopeno 1150 hektarů lesem a okolní lesy byly přebudovány také na krásné 5,7 hektarů parkově upravené plážové koupaliště.

Debrecen - Druhé nejlidnatější maďarské město Debrecen se od svého založení stalo dokonce dvakrát hlavním městem Uher. Město leží 229 kilometrů od Budapešti. 37 kilometrů od města se nachází proslulá hortobáďská csárda, středisko hojně navštěvované turisty přijíždějícími do „puszty", jedinečné na evropském kontinentu. Debrecenu se říká „Kalvínský Řím". Jeho nejvýznamnější historickou památkou je protestantský Velký kostel. V rozlehlém parku najdeme zoologickou a botanickou zahradu i termální lázně, uplatňující léčivou vodu při čtyřiceti druzích kúr. Nedaleko odtud bylo otevřeno Aquaticum, kryté centrum vodních atrakcí. Jeho jeskynní lázně, jacuzzi a palmy slibují stejný zážitek jako ve skutečném středomořském aquaparku. Možnost výletu do sousedního Hajdúboszórmény.

Popis lázní: Nově renovované lázně nabízejí množství teplých bazénů.

Klasifikace vody: 63°C teplá voda je alkalická s obsahem chloridu, hydrogenuhličitanu, jódu, brómu a soli.

Indikace: Onemocnění pohybového ústrojí, one¬mocnění páteře, revmatizmus a rehabilitace po úrazech a operacích.

Eger

Eger - Je to nejkrásnější barokní město Maďarska obklopené lesnatými kopci pohoří Bükk a vinohrady. Nachází se cca 90 minut jízdy od Budapešti. Turista, který sem zavítá zde najde vše po čem jen zatouží, kromě moře. Egerský kraj je světoznámý svým výborným vínem a tureckými koupelemi. Termální lázně zde založili turečtí vojáci a obyvatelé města v letech 1610 až 1617. Kromě návštěvy tureckých lázní můžete podniknout výlet na kou¬paliště se sametovou vodou v Bükkszéku, či vyhledat již téměř kultovní koupaliště mezi Demjénem a Egerszalókem. Je zde horký pramen, kolem kterého se vytvořil útvar z vápenitých usazenin. Podobný zázrak lze najit nejblíže v Turecku či USA. V tomto katastru se nacházejí i kuriózní skalní útvary ve tvaru včelích úlů.

Eger

Popis lázní: Plavecký a lázeňský areál se nachází v rozlehlém parku o rozloze cca 4 ha. Skládá se ze 7 bazénů (z nichž jsou v zimních měsících k dispozici pouze tři), klasického plaveckého bazénu, ze dvou termálních bazénů s léčivou teplou vodou, z bazénu s radioaktivní vodou, dětského a masážního bazénu.

Klasifikace vody: Zdejší voda je bohatá na vápník a hořčík a patří do skupiny radioaktivních termálních vod. Její teplota se pohybuje mezi 32° - 38°C.

Indikace: Léčba chronického pocení, poruch pohybového ústrojí a revmatismu, pooperační terapie, chronické gynekologické záněty a neplodnost. Pitná kůra je vhodná pro poruchy a katary zažívacího a střevního systému.