Maďarsko - lázně

Tapolca

Lázeňství v Maďarsku

V oblasti přirozených léčebných postupů zaujímá Maďarsko velmi významné postavení díky svým hojným zdrojům termálních a léčivých vod. S malou nadsázkou se dá říci, že stačí zarazit hůl do země a vyrazí termální voda - a s trochou štěstí bude mít léčivé účinky. V karpatské kotlině (díky jejímu zvláštnímu geologickému charakteru) je zemská kůra velmi tenká, takže vody snadno vystupují na povrch. Po celé zemi existuje více než tisíc léčivých horkých pramenů, které se dají používat jak pro prevenci chorob, tak i pro léčení, zlepšení zdravotního stavu a rehabilitaci pacientů. Průzkum a rozvoj během minulých stoletích staví Maďarsko stále více do pozice evropského lázeňského centra a vedly mimo jiné k tomu, že Budapešť se počítá mezi lázeňská města - což je mezi hlavními městy celého světa zcela ojedinělé. Byl zahájen intenzivní průzkum nových studní a minerálních pramenů. V mnoha případech hledačům léčivých vod pomohlo v jejich práci štěstí, protože prospektoři hledající zemní plyn nebo ropu často vyvedli termální vody na povrch. K dnešku 22 měst a 62 menších osad v Maďarsku má léčivé koupele, instituce oficiálně uznané jako lázně vzhledem ke svým léčivým vodám. Během posledních 35 let bylo v Maďarsku otevřeno 125 lázeňských zařízení a dnes se lázeňské hotely otevírají jeden za druhým. V důsledku toho maďarské turistické podnikání může nabídnout služby 300 000 hostů najednou. Léčebné postupy založené na léčivých vodách se již staly světově proslulými. Ne všechny prameny mají univerzální léčivé vlastnosti. Všechny mají nějaké zvláštní léčivé účinky vlastní jenom jim, které je činí vhodnými pro léčení dané skupiny chorob, jako součást komplexního terapeutického programu.

Medicína a lázeňství

Termální a léčivé vody se mohou používat pro léčení mnoha typů nemocí a stavů.

• při nemocech pohybového ústrojí

• gynekologických potížích

• potížích zažívacího traktu

• chronických kožních nemocech

• kardiovaskulárních chorobách

• potížích dýchacích cest

Obsah minerálů v maďarských léčivých vodách je velmi široký. Léčivé vody jsou vhodné pro koupele, pitné kúry a inhalace. Bahenní zábaly - jemná směs léčivé vody a bahna, aplikovaná za horka během léčby - jsou také velmi účinné. Mnohé z našich lázní mají také zařízení provozovaná i v zimě, takže jsou otevřeny pro hosty po celý rok.

Harkány

Harkány – Pověst vypráví, že když čert oral na vrchu Szársomlyó, v brázdě za pluhem mu vytryskla sirnatá voda. Je to voda považovaná za světovou raritu, neboť jako jediná obsahuje rozpuštěný sulfidový iont, který je v ní přítomen v plynném skupenství. To vedlo před 200 lety k založení dnes již proslulých lázní. Ty se nacházejí 25 kilometrů od města Pécs. Termální lázně Harkány jsou nazývány perlou mezi jihomaďarskými lázněmi.

Harkány

Popis lázní: Léčivá voda má teplotu 62°C. Celý areál se nachází v parku o rozloze 13 hektarů. Disponuje 4 otevřenými a 2 polokrytými velkými bazény s termální vodou teplou 36° – 45°C. Jeden bazén má teplotu 24° - 27°C, jeden má léčivou radioaktivní vodu. Všichni návštěvníci toužící po uzdravení mají možnost nechat se prohlédnout místním revmatologem a podstoupit léčebné i osvěžující procedury. Kromě léčivé vody se zde používají i bahenní zábaly a v malé formě i k pité kúře.

Harkány

Klasifikace vody: Zásaditá vodičito-karbonátová léčivá voda s chloridem sirnatým, s malou koncentrací soli a vápníkem, s obsahem sulfidionu a značným množstvím kyselin. Tato voda je v evropském měřítku ojedinělá, minerální látky v ní rozpuštěné, zejména značné množství sulfidových ionů působí blahodárně při léčbě revmatických a kloubních onemocnění.

Indikace: Choroby kloubů v důsledku opotřebení, bolesti páteře (deformita, onemocnění chrupavčitých plotének, lumbago), Bechtěrevova choroba, chronické záněty kloubů v inaktivním stádiu, neurózy, úbytek vápníku v kostech, poúrazová rehabilitace. Rehabilitace po operacích kostí a kloubů, nervové a ženské choroby, žaludeční potíže.

Popis dalších nejznámějších lázní v Maďarsku...