Lázně Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló

Lázně v Hajdúszoboszló se po právu těší mezinárodní oblibě. V roce 1925 zde byly objeveny termální prameny, které v období mezi dvěma válkami vytvořily z obce lázeňské město. Byly vybudovány hotely, rekreační objekty a jezírko, kde je možné jezdit na lodičkách. V bazénech s různé teplou termální vodou za pomocí 40 druhů procedur se zde léčí kloubní a revmatická onemocnění.

Hajdúszoboszló

Tato „mekka revmatiků“ je tu již 70 let, od doby, kdy se 75°C horká voda, vyvěrající z 1 100 metrů hloubky, využívá v nejproslulejším lázeňském místě Velké nížiny k ozdravným účelům. Tyto lázně ve východním Maďarsku na okraji slavné puszty neboli Velké nížiny, leží pouze 21 kilometrů od druhého největšího města země, Debrecenu. Podobně jako v případě některých jiných lázní i lázně v Hajdúszoboszló jsou výsledkem neúspěšného hledání ropy (v roce 1925), které vedlo k objevu termálních vod místo ropy. Dnes toto město vítá ročně jeden milion návštěvníků, kteří využívají 19 krytých i otevřených bazénů v lázeňském středisku.

Hajdúszoboszló

Alkalická, hydrogenuhličitanová voda obsahuje velké množství soli, sody, jódu, brómu, fluoridů, železa, manganu a více než dvacet dalších rozpuštěných minerálních látek včetně asfaltu, který spolu s jódem propůjčuje léčivým vodám v Hajdúszoboszló zvláštní temně hnědou barvu. Voda a bahno o teplotě 73-78°C obsahují také estrogen.

Terapeutická doporučení představují široké pole aplikací: termální voda je vhodná pro léčení potíží pohybového ústrojí, pro problémy se zažívacím ústrojím, léčení gynekologických potíží, kožních chorob a při potížích dýchacího ústrojí. Dva až tři týdny pobytu v těchto lázních v parku Szent István vyléčí na 90% chronická onemocnění pohybového ústrojí, ženských nemocí, kožních chorob a nemocí vnitřních orgánů. Mikroklima těchto lázní vytvářejí sirné a solné výpary z vodní plochy bazénů o celkové výměře 10 000 metrů čtverečních. I zdraví návštěvníci se zde cítí velmi dobře, neboť tu slunce svítí přibližně 2 000 hodin v roce, je zde rozsáhlé koupaliště s plochou 25 hektarů a jezero, které vybízí k projížďkám na loďkách.

Hajdúszoboszló

Popis lázní: Celý areál se rozkládá na ploše 23 hektarů a v provozu je zde 7 otevřených a 3 kryté bazény. Léčebné lázně, koupaliště, krytá plovárna, stáčírna minerální vody, sanatorium a první zábavné vodní středisko Maďarska. Aquapark je velkým lákadlem zvláště pro děti, k jeho největším atrakcím patří obří tobogan, čtyřproudová závodní skluzavka, stometrová „černá díra", „šílený tok".

Klasifikace léčivé vody: Jód, brom, termální přírodní sůl, hydrogenkarbonátová termální voda, ve které jsou stopy po některých kovech jako titan, zinek, měď, stříbro, železo (díky nim má voda zvláštní temně hnědou barvu). Zvláštností vody je rovněž to, že voda obsahuje estrogen.

Indikace: Chronická onemocnění končetin, deformace páteře, poúrazová léčba, chronické revma, chronická kloubová onemocnění, opotřebování chrupavek, ženské choroby, neplodnost, záněty nervů, lupénka, ekzémy.